watermark logo

Marzec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 07.03 - 13.03. Prace ogrodnicze w marcu

33 Wyświetlenia· 09 Mar 2022
FreeFilm
FreeFilm
8 Subskrybcji
8

Rozpoczynamy kolejny tydzień razem z "Tygodniem w Ogrodzie". Mimo że w dalszym ciągu możemy spodziewać się nocnych przymrozków, jest sporo ogrodniczych zadań do wykonania. Jakie to są zadania przypominamy w naszym dzisiejszym filmie. Zapraszamy!
„Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, długo potrwa zima, rzecz to niewątpliwa.”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, kolejny chłodny tydzień. Stare przysłowie niestety się sprawdza...
W nadchodzących siedmiu dniach znowu spodziewane są nocne przymrozki, nie spieszmy się więc z usuwaniem osłon i zabezpieczeń z wrażliwych roślin w ogrodzie, zwłaszcza że luty był ciepły i wiele z nich już zaczęło się wybudzać z zimowego snu. Jeżeli w warzywnikach posialiśmy już wczesnowiosenne rzodkiewki, szpinak czy groch, warto je przykryć agrowłókniną, podobnie jak cebulę i czosnek ozimy. Kto jeszcze nie sięgnął po nasiona, może się wstrzymać jeszcze tydzień, aż aura stanie się bardziej przychylna.
Humor wielu Pań może się jednak poprawić, ponieważ 08 marca przypada Dzień Kobiet. Z tej okazji wszystkim Kobietom przesyłamy najlepsze życzenia i kwieciste obrazki. Pamiętajcie drogie Panie, że jeżeli mężczyźni nie obdarowują nas kwiatami, to zawsze możemy je sobie wyhodować same w ogrodzie, na balkonie lub w domu.
Tym bardziej, że marzec to czas wysiewu wielu kwiatów, zarówno na rozsady, jak i bezpośrednio do gruntu. Z tymi na rabatach można się, jak wspomniano, nieco wstrzymać, ale z rozsadami czekać nie musimy. Przypominamy, że do wysiewanych o tej porze roślin kwitnących zaliczamy m.in. cynie, aksamitki, lwie paszcze, astry, ubiorki i wiele innych. Jeżeli wysialiśmy w lutym takie rośliny jak np. kobea pnąca, pelargonia, petunia czy goździki, to nadszedł czas ich pikowania. Jeżeli siewki, z uwagi na niedobory światła nam nieco wybujały, możemy je zagłębić nieco bardziej w podłożu nowej doniczki.
W marcu wysiewamy na rozsady także wiele ziół, m.in. bazylię, majeranek, pietruszkę liściową, oregano, tymianek i szczypiorek. Cały czas możemy siać także wybrane warzywa, o których wspominaliśmy już w zeszłotygodniowym odcinku. Te, które już podrosły i wymagają pikowania, przesadzamy do większych pojemników.
Nadal możemy jeszcze sadzić begonie bulwiaste, dzięki temu w maju będziemy już mieli kwitnące piękności gotowe do posadzenia w tarasowych lub balkonowych donicach. Możemy również sprawdzić ofertę cebulek wiosennych w sklepach ogrodniczych lub internetowych i nabyć je lub zamówić, zwłaszcza te, które możemy sadzić jako pierwsze np. lilie, lub te, które będziemy chcieli podpędzić i posadzić w maju już podrośnięte mieczyki, dalie lub kanny na rabacie lub w trasowych lub balkonowych pojemnikach.
W ogrodzie kontynuujemy przycinanie drzew i krzewów, które tego potrzebują, zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Między innymi przycinamy derenie, a ich odcięte fragmenty o intensywnie czerwonej lub żółtej korze możemy wykorzystać przy tworzeniu wiosennych dekoracji. Już kilka gałązek w połączeniu z pierwiosnkiem lub bratkiem w doniczce tworzą piękną kompozycję.
W domach natomiast widać już coraz wyraźniej przebudzenie się naszych roślin o ozdobnych liściach, takich jak np. skrzydłokwiaty, fikusy, zielistki, draceny czy palmy. Zaczynają wypuszczać nowe liście i przyrosty. To moment, kiedy warto je przesadzić. Od marca należy je też nieco częściej podlewać i rozpocząć nawożenie domowych roślin doniczkowych, zgodnie z wymaganiami danego gatunku i opisem nawozu, jakie jest na opakowaniu.
Życzymy spokojnego i przyjemnego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” jak zwykle zapraszamy za tydzień.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#tydzień #kalendarium #planowanie #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #uprawa #warzywniak #ogrodniczka #ogródwarzywny #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady #marzec

Pokaż więcej

 0 Komentarze sort   Sortuj


Następny